FanPage FacebookKanał YouTube

Industrialna Fabryka Talentów ponownie zawita do Muzeum Lniarstwa

Nadchodzi sezon wakacyjny, a to oznacza, że przyszedł również czas na Industrialną Fabrykę Talentów. Szósta już edycja tego corocznego projektu, który angażuje lokalnych mieszkańców do poznawania dziedzictwa poprzemysłowego Żyrardowa, ponownie wypełni postindustrialną przestrzeń Muzeum Lniarstwa. Już od lipca rozpoczyna się pięć cykli warsztatowych, z których będzie można skorzystać całkowicie bezpłatnie.

Warsztaty sitodrukowe odbędą się 2 lipca 2022 w Muzeum Lniarstwa w ŻyrardowieŻyrardów to przede wszystkim czerwona cegła, urbanistyka na skalę europejską, jak i bogate tradycje po największej w XIX-wiecznej Europie fabryce lnu. To także nietuzinkowe wzornictwo produkowanych tu niegdyś tkanin, industrialny klimat, a przede wszystkim możliwość naocznego obcowania z nadal sprawnymi maszynami. „Za sprawą w pełni działającego parku maszynowego krosien żakardowych, który od  2020 roku stanowi ekspozycję Muzeum Lniarstwa, możemy prowadzić działania podtrzymujące dawne tradycje i ginące zawody, oferując turystom szeroki wachlarz atrakcji.” - mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Jednym z najbardziej oczekiwanych warsztatów organizowanych w ramach Industrialnej Fabryki Talentów są z całą pewności właśnie pokazy tkania na krośnie mechanicznym, z których będą mogli korzystać wszyscy odwiedzający Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Pokazy będą prowadzone w weekendy w okresie lipiec-wrzesień w godz. 11:00-18:00.

Natomiast dla osób poszukujących kreatywnych zajęć przygotowano warsztaty pn. „Wzornictwo sitodrukowe”, podczas których będzie można nauczyć się techniki sitodruku, a także warsztaty pn. „Projektowanie oraz szycie lnianych dodatków”, podczas których uczestnicy własnoręcznie przygotują torby lniane, plecaki, poszewki na poduszki czy bieżniki. Natomiast do osób lubiących bardziej majsterkować, skierowane są zajęcia pn. „Industrialny design”. W tegorocznej edycji został przywrócony cykl zajęć dla dzieci pn. „Młodzi rękodzielnicy”, podczas których z wykorzystaniem ręcznych dziecięcych krosien tkackich najmłodsi stworzą kolorową bransoletkę, a z tkaniny czy przędzy lnianej kolorowe zawieszki, obrazki oraz lalkę-motankę.

Zadanie publiczne pn. „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego żyrardowskich Zakładów Lniarskich wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle” zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Fundusze zewnętrzne zostały zdobyte przez Fundację Fabryka Feniksa w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w 2022 roku niektórych zadań publicznych Województwa Mazowieckiego w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

Już od lipca 2022 rusza kolejna edycja bezpłatnych warsztatów z cyklu Industrialna Fabryka Talentów


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego