FanPage FacebookKanał YouTube

Lniana konfekcja - Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie otwiera nową ekspozycję

Po kilkumiesięcznych przygotowaniach Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie otwiera najnowszą ekspozycję pt. „Lniana konfekcja”, która prezentuje etap ostatecznego wykończenia wyrobów lnianych produkowanych w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie, tj. proces konfekcjonowania (szycia i haftowania). Wystawa przybliża również tematykę produkowanych towarów i sieci ich dystrybucji oraz zdobywanych przez fabrykę nagród. Ekspozycję można zwiedzać od 22 grudnia 2021 roku.

Na wystawie Lniana konfekcja w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zaprezentowana została kolekcja odzieży projektu Xymeny Zaniewskiej, uszyta z żyrardowskiej tkaniny lnianej.Głównymi eksponatami zaprezentowanymi na wystawie jest kilkanaście przemysłowych maszyn szwalniczych z lat 70. i 80. XX wieku, w tym maszyny do ozdobnego wykończania tkanin tj. mereżkarka czy kroszetka, które służyły dawniej w produkcji wyrobów lnianych prowadzonej w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie. W ramach tworzenia wystawy Muzeum nabyło dwa nowe eksponaty, a mianowicie hafciarkę i kopiarkę wzornic, które wzbogaciły dotychczasową kolekcję.

Jest to pierwsza z muzealnych wystaw, która przedstawia gotowe wyroby. Wśród eksponatów znalazły się oryginalne obrusy i serwety z II połowy XX wieku, które były produkowane w Żyrardowskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego im. Rewolucji 1905 r., a także wzorniki tkanin i wzorniki haftów stosowane do ozdobnego wykończania wyrobów. Natomiast w jednej z gablot zaprezentowano na manekinach dwa komplety odzieży z kolekcji konfekcji damskiej zaprojektowanej przez znaną projektantkę Xymenę Zaniewską (kolekcja została uszyta na początku XXI wieku z tkanin wyprodukowanych w żyrardowskiej fabryce).

Wystawa Lniana konfekcja w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.„Wystawa „Lniana konfekcja” rozpoczyna zwiedzanie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, co umożliwia na wstępie zapoznanie się z gotowymi wyrobami produkowanymi dawniej w żyrardowskiej fabryce: tkaninami, serwetami czy obrusami, których cykl technologiczny produkcji został omówiony na kolejnych ekspozycjach.” - mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Aranżację wystawy dopełniają gabloty wystawiennicze, w których umieszczono oryginalne wyroby, a także prezentery i plansze ekspozycyjne. Jedną z ciekawszych części jest fragment planszy, na której w formie graficznej mapy świata przedstawiono w sposób przestrzenny sieć dystrybucji żyrardowskich wyrobów z II połowy XX wieku. Za pomocą lnianej przędzy połączono na mapie punkt wskazujący na Żyrardów z najważniejszymi państwami, do których eksportowano towary. W ramach tworzenia wystawy wydano także przewodnik po wystawie i folder (w wersji polskiej oraz anglojęzycznej), a także przewodnik w czarnodruku i jęz. Braille’a. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie w godzinach otwarcia placówki.

Zadanie pt. „Lniana konfekcja, wystawa nt. procesu tworzenia gotowych wyrobów produkowanych w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie” dofinansowano w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

LOT MZ, 22.12.2021

Wystawę Lniana konfekcja można oglądać w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie od 22 grudnia 2021 roku






LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego