FanPage FacebookKanał YouTube

Żyrardowskie żakardy odtworzone!

W październiku br. przestrzeń Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie została udostępniona na rzecz realizacji projektu z zakresu opieki i ochrony dziedzictwa kulturowego pn. "Żakardowe wzornictwo dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie", organizowanego przez Fundację Fabryka Feniksa. Dotychczas poprowadzono działania związane z inwentaryzacją wzornic żakardowych oraz zorganizowano pokazy tkania na krośnie żakardowym, podczas których utkano tkaninę żakardową z oryginalnymi wzorami produkowanymi dawniej w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie. Przed nami otwarcie wystawy tkanin, gdzie zobaczycie żykardy w pełnej krasie!

Wzornice żakardowe to taśmy papierowe o zamkniętym obiegu z tysiącem wybitych na nich drobnych oczek, które służą do sterowania maszynką żakardową oraz do utkania konkretnego wzoru na tkaninie. Gdy w 2020 roku Muzeum Lniarstwa stało się ich właścicielami, największym problemem placówki był fakt, że nikt nie był w stanie określić do produkcji jakich konkretnie wzorów służyły te wzornice. Dzięki realizacji nieniejszego projektu usystematyzowano wiedzę oraz odtworzono część z nich.

Pierwsza część projektu dotyczyła zaangażowania pięciu wolontariuszy, którzy uczestniczyli w spotkaniach ukierunkowanych na ewidencjonowanie wzornic żakardowych. Podczas zajęć uczestnicy nabyli nowe umiejętności z zakresu inwentaryzacji eksponatów, poprowadzili segregację wzornic, stworzyli bazę danych oraz opisali karty ewidencyjne. Dzięki ich pracy wzornice po raz pierwszy zostały skatalogowane, co umożliwiło ich usystematyzowanie oraz uchronienie przed zniszczeniem. Część z wzornic została następnie losowo wybrana i założona na krosna, gdzie w procesie tkania wyłonił się na tkaninie konkrenty wzór. Mieszkańcy, jak i turyści, którzy odwiedzali Muzeum Lniarstwa byli świadkami historycznego odtwarzania orygilnanych żyrardowskich wzorów. Przy okazali mieli możliwość zdobycia wiedzy z pierwszej ręki, bowiem pokazowe warsztaty z tkania na krośnie zostały poprowadzone przez byłych tkaczy pracujących w Zakładach Lniarskich.

W najbliższy weekend w muzealnej przestrzeni zostanie przygotowana wystawa, prezentująca tkaniny żakardowego z odtworzonymi wzorami. Kilka z nim prezentujemy poniżej.

Oryginalny wzór żakardowy produkowany dawniej w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie.Wzór tkaniny żakardowej utkanej podczas pokazów tkania w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.Wzór tkaniny żakardowej utkanej podczas pokazów tkania w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

Zadanie pn. „Żakardowe wzornictwo dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logotyp Narodowego Instytutu Dziedzictwa

LOT MZ. 28.10.2021


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego