FanPage FacebookKanał YouTube

Dziedzictwo żyrardowskiego wzornictwa żakardowego zostanie odtworzone

Park maszynowy krosien żakardowych, który stanowi jedną z głównych atrakcji Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, zachwyca nie tylko potęgą maszyn, tysiącem kolorowych sznurów galerunkowych, lecz także możliwością ich uruchomienia i przywrócenia chociaż w niewielkim stopniu produkcji tkanin. Mimo, że placówka jest w posiadaniu wzornic z oryginalnymi deseniami stosowanymi dawniej w żyrardowskich zakładach, największą dotychczas niewiadomą jest to, jakie wzory są na nich zaprogramowane. Sytuacja na szczęście już niedługo się zmieni, a to za sprawą realizowanego projektu pt. „Żakardowe wzornictwo dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie”.

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie jest w posiadaniu kilkuset kart perforowanych z oryginalnymi wzorami produkowanymi dawniej w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie.W 2020 r. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie stworzyło wystawę pt. Żakardowe wzory, stając się tym samym posiadaczem jedynych na świecie krosien żakardowych z mechanizmem sterowanym specjalnymi wzornicami, które również znalazły się w zasobach placówki w ilości kilkuset sztuk. Wzornice, tj. karty perforowane, to papierowe taśmy o zamkniętym obwodzie z tysiącem wybitych małych otworów, za pomocą których maszynka żakardowa odczytywała zaszyfrowany wzór, tkany następnie na krośnie.

Z początkiem października br. rozpoczął się projekt, który ma na celu odtworzenie części oryginalnych wzorów, które dotychczas były zaszyfrowane na papierowych kartach. Jeszcze przez najbliższy weekend będą trwały prace nad zinwentaryzowaniem kart perforowanych pochodzących z lat 60. i 70. XX wieku. Chętne osoby, które chciałyby dołączyć do prac nad katalogowaniem wzorów i tworzeniem kart ewidencyjnych, zapraszamy do kontaktu: fundacjafabrykafeniksa@gmail.com. Od przyszłego tygodnia zostaną poprowadzone pokazowe warsztaty z tkania na krośnie, podczas których tkacze utkają konkretne wzory żakardowe. Natomiast na ostatni weekend października zaplanowano otwarcie ekspozycji tkanin.

„Wzornice żakardowe, które znajdują się w zasobach Muzeum Lniarstwa są bardzo cennymi eksponatami, jednymi z nielicznych, które pozostały po dawnej potędze żyrardowskich zakładów. Możliwość uczestniczenia mieszkańców w procesie odtwarzania wzorów przyczyni się do podtrzymania lokalnej tradycji.” – mówi Jacek Czubak, Prezes Fundacji Fabryka Feniksa.

Przeprowadzenie procesu odtwarzania deseni pozwoli odkryć oryginalne wzornictwo żyrardowskich tkanin żakardowych, a także przyczyni się do rewitalizacji i upamiętnienia lokalnego dziedzictwa.

Zadanie pn. „Żakardowe wzornictwo dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie”, realizowane przez Fundację Fabryka Feniksa, dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa. 

LOT MZ, 08.10.2021

Projekt


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego