FanPage FacebookKanał YouTube

Stawiamy na żyrardowski żakard

Bogactwo barw i wzorów tkanin żakardowych zachwyca niejednego turystę, który zwiedzając industrialne przestrzenie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie może podpatrzeć proces produkcji żakardów prowadzony na krosnach. Tysiące poruszających się nici tworzących przecudne desenie na tkaninach daje niesamowity spektakl, a poziom zainteresowania odbiorców stanowi o istocie lokalnego dziedzictwa i żyrardowskiego wzornictwa. Z myślą o podtrzymaniu lokalnej tradycji, już od lipca w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie rozpoczynamy warsztaty z projektowania i szycia pt. „Żakardowe kreacje”, podczas których uczestnicy będą mogli stworzyć lniane wyroby z utkanej na muzealnych krosnach żakardowej tkaniny.

Od lipca w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie ruszają warsztaty z cyklu Żakardowe kreacjeTkanina żakardowa, potocznie nazywana żakardem, stanowiła jeden z najbardziej luksusowych oraz cenionych wyrobów włókienniczych produkowanych w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie. Charakteryzuje się ona wielobarwnym i rozbudowanym wzorem, który powstawał dzięki specjalistycznej technologii tkania prowadzonej na krosnach żakardowych. Żyrardowskie dziedzictwo i wzornictwo żakardów powraca za sprawą prowadzonych przez Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie działań. W 2020 roku sprowadzono do placówki park maszynowy 16 krosien żakardowych – oryginalnych maszyn użytkowanych w żyrardowskich zakładach, które uruchamiane są dla turystów w celach pokazowych. Możliwość obejrzenia produkcji bajecznie kolorowych tkanin to nie wszystko – w ramach nowego projektu pt. „Żakardowe kreacje”, mieszkańcy będą mieli możliwość zaprojektować i uszyć kolekcję wyrobów lnianych z tkaniny wyprodukowanej w Muzeum Lniarstwa.

„Nasze tegoroczne projekty ściśle związane są z żyrardowskimi żakardami, ponieważ właśnie tę technologię chcielibyśmy w tym roku tak szczególnie podkreślić. Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby kreatywne z pasją, które zainspirują się lokalną tradycją oraz stworzą z tkaniny żakardowej nowe kreacje.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Projekt „Żakardowe kreacje” obejmuje organizację dwóch cykli bezpłatnych warsztatów. Pierwszy z nich pn. „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej” obejmuje 10 spotkań, podczas których stała niezmienna grupa uczestników będzie pracować nad stworzeniem kolekcji odzieży żakardowej. Natomiast drugi cykl warsztatów pn. „Projektanci lnianych dodatków” to 10 spotkań o różnej tematyce, które skierowane są do różnych grup uczestników. Efekty prac warsztatowych zostaną zaprezentowane podczas pokazu mody, który odbędzie się na jesieni w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, na jednej z najdłuższych w Polsce drukarek sitodrukowych, która stanowi eksponat muzealny.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW:

Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej*
Start: 12.07.2021 | g. 17:00-20:00 |
Kolejne spotkania | poniedziałki | 19.07., 26.07., 02.08., 09.08., 16.08., 23.08., 30.08., 06.09., 13.09.
*Obowiązkowe zapisy na cały cykl zajęć! Zgłoszenia należy przesłać w terminie do 05.07.2021 r.

Projektanci lnianych dodatków
Środy | g. 17:00-20:00 |
14.07. | torba lniana
21.07. | kosmetyczka
28.07. | chlebak
04.08. | maskotka
18.08. | zestaw serwetek
25.08. | plecak/worek
01.09. | torba typu nerka
08.09. | poszewka na poduszkę
15.09. | galanteria (chusta/szal/pasek/krawat)
22.09. | biżuteria

Zgłoszenia na powyższe warsztaty można wysyłać drogą mailową: biuro@muzeumlniarstwa.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 535 924 888.

REGULAMIN warsztaty ŻAKARDOWE KREACJE - do pobrania

KARTA ZGŁOSZENIA warsztaty ŻAKARDOWE KREACJE - do pobrania

Projekt „Żakardowe kreacje – warsztaty z projektowania i szycia wyrobów lnianych nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji poprzemysłowego Żyrardowa” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Pozyskaliśmy na ten cel 19 tys. zł, znajdując się w gronie laureatów programu wśród niespełna 1000 nadesłanych wniosków konkursowych.

LOT MZ, 30.06.2021


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego